Zamek kamieniec

Zamek kamieniec
Rodzaj: Zamki
Ocena: 5/10
Czas zwiedzania: 2-3 h.
Gdzie: Podkarpacie
więcej: Zakwaterowanie, sklep
Jak daleko: 43 km. od Rzeszowa, 12.km. od Krosna


MAPA DOJAZDU


Pokaż Zamek Kamieniec na większej mapie


OPIS ZAMKU KAMIENIEC


Zamek Kamieniec w Odrzykoniu znajduje się w rezerwacie Prządki i jest jedną z głównych jego atrakcji. Zamek znajduje się na malowniczo położonym wzgórzu z którego widać przepiękne skały tworzące rezerwat. Co roku zamek przyciąga tysiące turystów. Za wejście na zamek pobierana jest drobna opłata. Kto nie był nigdy ten na pewno nie pożałuje paru wydanych złotówek.
W zamku oprócz pozostałości skalnych znajduje się muzeum w którym można oglądnąć jak i sfotografować eksponaty które służyły mieszkańcom.
W Okół zamku znajduje się jeden z szlaków turystycznych, czas wędrówki to około 2-3 godzinki. W całym rezerwacie Prządki znajduje się o wiele więcej szlaków, które są bardzo dobrze połączone ze sobą, nie trzeba niepotrzebnie pokonywać tych samych odcinków.

Ciekawostka:

Odrzykoński zamek był miejscem wydarzeń na kanwie, których powstała jedna z polskich komedii – „Zemsta” Aleksandra Fredry. W 1828 r. poeta ożenił się z Zofią Skarbkową z Jabłonowskich, która w posagu wniosła połowę tego zamku. Przeglądając stare dokumenty znalazł on akta procesowe spierających się o mur graniczny szlachciców: Skotnickiego i Firleja. Na ich bazie powstała „Zemsta”.

Kilka Słów z historii zamku:

Pierwsze informacje o murowanym zamku w Odrzykoniu pochodzą z okresu rządów Kazimierza Wielkiego, e z roku 1348. Był on wtedy własnością królewską. Przypuszcza się, że wcześniej (IX w.) istniało tu miejsce kultu pogańskiego, następnie gród a jeszcze poźniej zamek drewniany zniszczony przez Tatarów w XIII w.
Na stronie kamieniec.eu znajdziesz szczegółowy opis zamku, historie oraz wiele więcej ciekawostek jak i sporą dokumentację zdjęciową.

Zamek kamieniec

Zamek kamieniec

Pozostałe miejsca turystyczne Podkarpacia:

Pokaż Podkarpacie na większej mapie

Facebook Comments Box

Artykuły użytkownika

Facebook Comments Box