Jezioro duszatyńskie

Jezioro duszatyńskie
Rodzaj: Jezioro, Szlaki
Ocena: 8/10
Czas zwiedzania: 1 dzień
Gdzie: Podkarpacie
więcej: brak
Jak daleko: 118km od Rzeszowa, 54km od Soliny


MAPA DOJAZDU
Pokaż Duszatyn na większej mapie


OPIS JEZIORA DUSZATYŃSKIEGO


Przepiękne Jezioro Duszatyńskie z przepięknym szlakiem który do niego prowadzi to jedno z miejsc do których zawsze będę wracał z przyjemnością. Zajdziesz tam raz, będziesz chciał drugi i trzeci, niesamowity urok tego miejsca na pewno Cie do tego skusi. Sam Karol Wojtyła odwiedził to miejsce, aż 4 krotnie.

Cóż za niespodzianka spotka tych którzy nie wiedzą idąc szlakiem pod potężną górę, zobaczą na jej szczycie dwa cudowne jeziora. Jedno mniejsze(niżej) i kilka minut drogi dalej większe(wyżej). Ciekawostką jest fakt, iż mniejsze jezioro jest głębsze i sięga ponad 6 metrów.
Jezioro Duszatyńskie jest jeziorem powstałym na wskutek osuwiska, czyli zatamowania potoku rzeki na wskutek osuwania ziem czy skał. Na zboczu po prawej stronie szlaku prowadzącego na Chryszczatą, znajduje się porośnięta już lasem ogromna rynna osuwiskowa, co udowadnia przyczynę powstania jeziora.

W Duszatynie bo tutaj znajduje się Jezioro Duszatyńskie w 1907 roku miało miejsce największe osunięcie ziem i skał w Polsce jakie kiedykolwiek odnotowano.
Legendy mówią, że nie jest to naturalne osunięcie ziemi tylko spowodowane uderzeniem ogromnej ognistej kuli. Ludzie twierdzili, że jeszcze przed osunięciem było to miejsce złe, zdobyte przez diabła a samo usunięcie tylko utwierdziło ich w tym przekonaniu. Może z tego powodu do dzisiaj nie przeprowadzono tam żadnych badań geologicznych czy chemicznych dlatego nie wiemy, czym na prawdę było spowodowane osunięcie. Według oficjalnej wersji w przeddzień Wielkanocy była potężna ulewa, nasiąknięte wodą ziemie i strome zbocze Chyszczatej 997 m n.p.m bo tak nazywa się ta góra osunęły się. Która wersja jest prawdziwa, nie wiadomo do dzisiaj.
Jak wiemy dzisiaj, istnieją tylko dwa jeziora z trzech. Z najmniejszego z nich podczas wojny spuszczono wodę w celu odłowienia pstrąga który tam był.

Dwa pozostały Jeziorka również z roku na rok są coraz mniejsze, jak podają dane od czasu powstania do teraz zmniejszyły się o połowę, a przyczyną zmniejszania jezior jest muł który napływa z potoku Olchowaty
Biolodzy natomiast prowadząc badania w jeziorze odnotowali szczególne przypadki roślin i zwierzątek, odkryto między innymi Neumania callosa jest to endemit który istnieje tylko w Bieszczadach a właściwie w Jeziorze Duszatyńskim, w żadnym innym miejscu na ziemi nie stwierdzono jego obecności. Może naprawdę jezioro powstało na wskutek uderzenie meteorytu a żyjątko jest z kosmosu?

Jezioro Duszatyńskie znajduje się ok. 115km od Rzeszowa, autko najlepiej zostawić w Komańczy skąd prowadzi bardzo fajny szlak turystyczny: Komańcza – Prełuki – Duszatyn – Jeziorka Duszatyńskie – Chryszczata (997 m n.p.m.) (Główny Szlak Beskidzki).

I Na koniec kilka parametrów technicznych Jeziora, W obrębie szlaku powstały trzy jeziora:

  • Jeziorko Górne położone na wysokości 701 m n.p.m. o powierzchni 1,44 ha, średniej głębokości 2 m (maksymalnej do 5,8 m) i pojemności 25500 m3,
  • Jeziorko Dolne leżące na wysokości 683 m n.p.m., o powierzchni 0,45 ha, średniej głębokości 2,4 m (maksymalnej 6,2 m) i pojemności 12000 m3.
  • trzecie jeziorko, najmniejsze z nich i najniżej położone (na wysokości 614 m n.p.m.), obecnie już nie istnieje.

Zapraszam do obejrzenia fotografii z wyprawy nad Jeziora Duszatyńskie

Jezioro Duszatyńskie

Jezioro Duszatyńskie

Pozostałe miejsca turystyczne Podkarpacia:Pokaż Podkarpacie na większej mapie
 

Facebook Comments Box

Artykuły użytkownika

Facebook Comments Box